A spring has a force constant of 440.0N/m. (a) Determine the potential energy st
ID: 1734441 • Letter: A
Question
A spring has a force constant of 440.0N/m.(a) Determine the potential energy stored inthe spring when the spring is stretched 3.82 cm from equilibrium.
1 J
(b) Determine the potential energy stored in the spring when thespring is stretched 2.96 cm fromequilibrium.
2 J
(c) Determine the potential energy stored in the spring when thespring is unstretched.
3 J
(a) Determine the potential energy stored inthe spring when the spring is stretched 3.82 cm from equilibrium.
1 J
(b) Determine the potential energy stored in the spring when thespring is stretched 2.96 cm fromequilibrium.
2 J
(c) Determine the potential energy stored in the spring when thespring is unstretched.
3 J
Explanation / Answer
given force constant = k = 440.0N/m potrntial energy = 1/2kx2 (a) when x = 3.82cm = 0.0382m p.E= 1/2 *440* (0.0382)2 = 0.32J (b) when x = 2.96cm = 0.0296m p.E = 1/2 * 440 * (0.0296)2 = 0.19J (c) when spring is un strecthed the potential energy iszero (a) when x = 3.82cm = 0.0382m p.E= 1/2 *440* (0.0382)2 = 0.32J (b) when x = 2.96cm = 0.0296m p.E = 1/2 * 440 * (0.0296)2 = 0.19J (c) when spring is un strecthed the potential energy iszeroRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.