A spring has a force constant of 500N/m. Show that the energystored in the sprin
ID: 1739748 • Letter: A
Question
A spring has a force constant of 500N/m. Show that the energystored in the spring is as follows: a) 0.400J when the springis stretched 4cm from equilibrium b) 0.225J when the springis compressed 3cm from equilibrium c) zero when the spring isunstreched A spring has a force constant of 500N/m. Show that the energystored in the spring is as follows: a) 0.400J when the springis stretched 4cm from equilibrium b) 0.225J when the springis compressed 3cm from equilibrium c) zero when the spring isunstrechedExplanation / Answer
equation is E = (1/2)kx2, convert cm tometers a) E = (1/2)kx2 =(1/2)(500)(0.04)2 = 0.4 J b) E = (1/2)(500)(-0.03)2 = 0.225J C) E = (1/2)(500)(0) = 0 = 0.225J C) E = (1/2)(500)(0) = 0Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.