A uniform electric field of magnitude 360N/C pointing in the positive x -directi
ID: 1734827 • Letter: A
Question
A uniform electric field of magnitude 360N/C pointing in the positive x-direction acts on anelectron, which is initially at rest. The electron has moved2.90 cm. (a) What is the work done by thefield on the electron?Enter a numberin scientific notation. 1 J
(b) What is the change in potential energy associated with theelectron?
Enter a numberin scientific notation. 2 J
(c) What is the velocity of the electron?
magnitude Enter a numberin scientific notation. 3 m/s Enter a numberin scientific notation. Enter a numberin scientific notation. Enter a numberin scientific notation. magnitude Enter a numberin scientific notation. 3 m/s
Explanation / Answer
Work done =Electric field * charge*displacement =360*-1.6*10-19 * 2.90*10-2 =-1.67*10-18 J ii) Electron moves from region of low potential to higherpotenmtial , so its energy will increase . change in potential = WOrk done = 1.67*10-18J iii) This energy will come in form of energy . So let velocity be v. Then mv2/2 = 1.67*10-18 Put mass of electron = 9.1*10-31 kg solve for vRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.