A jet plane lands with a speed of 105m/s and can accelerate at a maximum rate of
ID: 1736030 • Letter: A
Question
A jet plane lands with a speed of 105m/s and can accelerate at a maximum rate of -4.50 m/s2as it comes to rest. (a) From the instant the plane touches therunway, what is the minimum time needed before it can come torest?1 s
(b) Can this plane land on a small tropical island airport wherethe runway is 0.800 km long? 2 yes
no
What is the actual minimum distance needed to stop the plane?
3 km (a) From the instant the plane touches therunway, what is the minimum time needed before it can come torest?
1 s
(b) Can this plane land on a small tropical island airport wherethe runway is 0.800 km long? 2 yes
no
What is the actual minimum distance needed to stop the plane?
3 km 2 yes
no
2 yes
no
2
Explanation / Answer
initial velocity v = 105 m/s, finalvelocity v' = 0, acceleration a = -4.50m/s2 a) time t = (v' - v)/a = 23.3 s displacement = (0 - v2)/(2a) = 1.225 km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.