A jet plane lands with a velocity of 200m/s and can decelerate at a maximum rate
ID: 1880996 • Letter: A
Question
A jet plane lands with a velocity of 200m/s and can decelerate at a maximum rate of 10.0m/s2 as it comes to rest. (a) From the instant it touches the runway, how much time is needed for the plane to come to rest? (b) What is the minimum length of runway needed for this plane to land? (c) The same plane needs to reach a speed of 82.1m/s in order to take off from this exact runway (same length as part b). What minimum acceleration is required for the plane to take off? (d) How much time has elapsed before this plane takes off? 9.Explanation / Answer
Part C.
For this part
Initial Speed = 0 m/sec
final required speed for take-off = 82.1 m/sec
length of runway = 2000 m
Using 3rd kinematic equation
V^2 = U^2 + 2*a*d
a = (V^2 - U^2)/(2*d)
a = (82.1^2 - 0^2)/(2*2000)
a = 1.68 m/sec^2
Your mistake was that plane will be initially at rest, Since plane has come to rest. So to start again V0 = 0
Part D.
time taken by plane for take off will be
Using 1st kinematic equation
V = U + a*t
t = (V - U)/a
t = (82.1 - 0)/1.68
t = 48.87 sec
Again same mistake as in part C.
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.