A steel wire with mass 25.0 g and length 1.35 m is strung on a bassso that the d
ID: 1736456 • Letter: A
Question
A steel wire with mass 25.0 g and length 1.35 m is strung on a bassso that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m.a) Compute the linear density of the string.
b) What velocity wave on the string will produce the desiredfundamental frequency of the E1 string, 41.2 Hz?
c) Calculate the tension required to obtain the properfrequency.
d) Calculate the wavelength of the string's vibration.
e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assume the speed of sound in air is 343 m/s.)
Explanation / Answer
mass m = 25 g = 0.025 kg length L = 1.35 m (a). linear density = m / L (b). fundamental frequency f = v / 2L from this velocity of the wave v = 2L f where f = 41.2 Hz (c).we know v = [ T / ] from this wefind tension T value (d).wavelength of the wave = v / f (e) . the wavelength of the sound produced in air = 343/ f substitue values weget answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.