Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A steel in the cold-rolled condition has a material strength A_a = 500 MPa and S

ID: 3163477 • Letter: A

Question

A steel in the cold-rolled condition has a material strength A_a = 500 MPa and S_y = 300 MPa A solid 50 mm diameter. 600 mm long rod will be made out of this material and will be used as a horizontal cantilever beam. It will be subjected to a fluctuating vertical loud of 600 N to 200 N al its free end. Assume that the reliability of the rod is 99% working at room temperature. Determine the following Maximum and minimum normal stresses it the critical point Mean stress and stress amplitude al the critical point Estimate and/to determine Load factor () Size Factor () and Surface finish factor () Reliability factor () Determine the factor of safety. N using the most conservative fatigue failure theory Draw free body diagram and make appropriate assumptions. A 45 mm diameter solid shaft with allowable shear stress of 41 MPa has to carry a 20 Kw power. the shaft is rotating at 200 rmp. How much additional bending moment, M it can carry? Assume both K_1 and K_2 to be 1.5.

Explanation / Answer

Solution2:-

Givem:- 45 iameter of Solid shaft .

Allowable shear stress = 41 MPa

Power = 20 KW

Shaft rotating speed = 200 rpm

Addtional momentum it can carry = 1.5* (20)*200/ 120 = 50

Kt = Kb = 1.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote