A ball is launched with a velocity of magnitude 10.0 m/s, atan angle of 50 degre
ID: 1736980 • Letter: A
Question
A ball is launched with a velocity of magnitude 10.0 m/s, atan angle of 50 degress to the horizontal. The launch point itat the base of a ramp of horizontal length d1=6.00m andheight d2=3.60m. A plateau is located at the top of theramp. Does the ball land on the ramp or on theplateau? Please explain how is found from theequations : and A ball is launched with a velocity of magnitude 10.0 m/s, atan angle of 50 degress to the horizontal. The launch point itat the base of a ramp of horizontal length d1=6.00m andheight d2=3.60m. A plateau is located at the top of theramp. Does the ball land on the ramp or on theplateau? Please explain how is found from theequations : andExplanation / Answer
horizontal velocity=10*cos 50 horizontal accleration=0 vertical velocity=10*sin50 vertical accleration=g=9.8 for vertical motion max. height reached by the ball=h v2=u2-2*g*h 0=(10*sin50)2-2*9.8*h h=2.99 m since the maximum vertical height reached by the ball=2.99 andsince the height of the plateau is 3.6 m the from the ramp balldoes not reaches the plateau.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.