A ball is launched with an initial velocity of 26.4 m/s at a 45° angle from the
ID: 2022535 • Letter: A
Question
A ball is launched with an initial velocity of 26.4 m/s at a 45° angle from the top of a cliff that is 10.0 m above the water below. Use g = 9.80 m/s2 to simplify the calculations. Note: you could answer these questions using projectile motion methods, but try using an energy conservation approach instead.(a) What is the ball’s speed when it hits the water?
m/s
(b) What is the ball’s speed when it reaches its maximum height?
m/s
(c) What is the maximum height (measured from the water) reached by the ball in its flight?
m
Explanation / Answer
Here vertical component of velocity,v = 26.4sin 45 = 18.66 m/sec
Here Gain in potential energy = loss in kinetic energy
0.5*m*v^2 = mgh
Thus h = v^2/2g = 17.76 m
From water height = 17.76 + 10 = 27.76 m
Here there is no acceleration in the horizontal direction
Thus horizontal component when it hits the ground = 26.4cos45 = 18.66 m/sec
Let the vertical velocity = v m/sec
Apply third equation of motion
v^2 - u^2 = 2*g*s
v^2 = 18.66^2 +2*9.8*10 = 544.195 m/sec
Thus v = 23.32 m/sec
At the maximum height its vertical velocity will become Zero
So it has only horizontal velocity = 18.66 m/sec
Thus resultant velocity = 18.66^2 + 23.32^2 = 29.86 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.