A block of mass mblock = 1.9 kg rests on a cart of mass mcart = 3.9 kg, which mo
ID: 1737056 • Letter: A
Question
A block of mass mblock = 1.9 kg rests on a cart of mass mcart = 3.9 kg, which moves without friction on a horizontal surface. The coefficient of static friction between the block and the cart is ? = 0.74. The cart is accelerating to the right. What is the maximum acceleration such that the block does not slide on the cart? amax = m / s2 What is the magnitude of the force on the cart required to provide the acceleration amax?Explanation / Answer
Since the cart is horizontal Normal force = the weight of the block= 1.9 * 9.8=18.62 the force of friciton between the block and the cart = Normal force * coifisint of the friction = 18.62 *0.74= 13.78 N in this case Force of friction also equals to = Mass *acceleration => acceleration = Force of friction / Mass = =13.78 /1.9= 0.72 m/s^2 The force needed to accelerate the cart and the block =acceleration * Combined mass = 0.72 *(1.9+3.9)=4.2 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.