A block of mass mi = 0.5 kg rests on a frictionless table. A string attached to
ID: 1497947 • Letter: A
Question
A block of mass mi = 0.5 kg rests on a frictionless table. A string attached to the block passes over a frictionless pulley and is attached to a block of mass m_2 = 1 kg. The pulley is a uniform disk of mass m_3 = 1 kg and radius 0.15 m. As the mass m_2 falls, the string does not slip on the pulley. With what acceleration does the mass m_2 fall? 5.6 m/s^2 4.9 m/s^2 2.1 m/s^2 9.8 m/s^2 0 m/s^2 A solid sphere of radius 0.1m and mass 0.5 kg starts at rest at the top of an incline plane and is rolling without slipping. The plane makes an angle of 30 degree with the horizontal and has a vertical height of 1 m. What is the velocity of the center of mass of the sphere at the time when it reaches the bottom of the incline? 6.3 m/s 3.7 m/s 9.8 m/s 4.9 m/s 0 m/sExplanation / Answer
a)
we know that
acceleration
a = m2g / m2+m1+I/r^2
I = mr^2/2
a = 1x9.8/(1+0.5+0.5)
a = 4.9 m/s^2
answer B
b)
I = 2/5 mR^2 = 0.4 mR^2
conserving energy
mgh = 0.5mV^2 + 0.5 Iw^2
v = Rw
2gh = V^2 + 0.4 V^2
h = 1m
19.6 = 1.4V^2
V = 3.7 m/sec
answer B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.