What would be the most simplest way to solve this problem andplease show your wo
ID: 1737213 • Letter: W
Question
What would be the most simplest way to solve this problem andplease show your work? Thank you.An object attached to the end of a string swings in a verticalcircle (R = 1.2 m), as shown. At an instant whenq = 30°, the speed of the object is 5.1 m/s and thetension in the string has a magnitude of 20 N. What is the mass ofthe object? What would be the most simplest way to solve this problem andplease show your work? Thank you.
An object attached to the end of a string swings in a verticalcircle (R = 1.2 m), as shown. At an instant whenq = 30°, the speed of the object is 5.1 m/s and thetension in the string has a magnitude of 20 N. What is the mass ofthe object?
2.0kg
1.5kg
1.8kg
1.2kg
0.80kg
Explanation / Answer
An objectattached to the end of a string swings in a vertical
circle (R = 1.2 m), as shown. At an instant when = 30°, the
speed of the object is 5.1 m/s and the tension in the stringhas
a magnitude of 20 N. What is the mass of theobject?
An objectattached to the end of a string swings in a vertical
circle (R = 1.2 m), as shown. At an instant when = 30°, the
speed of the object is 5.1 m/s and the tension in the stringhas
a magnitude of 20 N. What is the mass of theobject?
2.0kg
1.5kg
1.8kg
1.2kg
0.80kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.