An emf of 25.0 mV is induced in a496 turn coil when the current is changingat a
ID: 1740045 • Letter: A
Question
An emf of 25.0 mV is induced in a496 turn coil when the current is changingat a rate of 10.0 A/s. What is themagnetic flux through each turn of the coil at an instant when thecurrent is 6.00 A?T·m2 Please work out solutions completely to receive a rating oflifesaver. An emf of 25.0 mV is induced in a496 turn coil when the current is changingat a rate of 10.0 A/s. What is themagnetic flux through each turn of the coil at an instant when thecurrent is 6.00 A?
T·m2 Please work out solutions completely to receive a rating oflifesaver. Please work out solutions completely to receive a rating oflifesaver.
Explanation / Answer
we have emf =25.0*10-3V number of turns N = 496 current is changing at a rate (I/t ) =10.0 A/s. the magnitude of emf of the coil is =L*(I/t ) or L = /(I/t ) plug in for L The self inductance of the coil is L = NB/I or B = LI/N here I= 6.00 A plug in for BRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.