Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a proton moving with v= 3E5 m/s perpendicular to a uniformmagnetic field of 0.20

ID: 1741729 • Letter: A

Question

a proton moving with v= 3E5 m/s perpendicular to a uniformmagnetic field of 0.20 T will follow which of the following paths?(q= 1.6E-19 and m=1.67E-27)
A. straight line B. circular pathwith radius of 1.6cm C. circular path with radius 3.1cm --I know the answer is B, but don't know how to solve or whatformula(s) to use! Will rate a proton moving with v= 3E5 m/s perpendicular to a uniformmagnetic field of 0.20 T will follow which of the following paths?(q= 1.6E-19 and m=1.67E-27)
A. straight line B. circular pathwith radius of 1.6cm C. circular path with radius 3.1cm --I know the answer is B, but don't know how to solve or whatformula(s) to use! Will rate

Explanation / Answer

The radius of the circular path is                       r = mv/qB Where v speed of the proton And m is the mass of the proton and q is the charge of theproton , the magnitude of magnetic field B Now substitute all the above values to get the requiredanswer
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote