A horizontal force of 750 N is needed toovercome the force of static friction be
ID: 1743125 • Letter: A
Question
A horizontal force of 750 N is needed toovercome the force of static friction between a level floor and a 250kg crate. What is the acceleration of thecrate if the 750 N force is maintained after the crate begins tomove and the coefficient of kinetic friction is 0.12? A horizontal force of 750 N is needed toovercome the force of static friction between a level floor and a 250kg crate. What is the acceleration of thecrate if the 750 N force is maintained after the crate begins tomove and the coefficient of kinetic friction is 0.12?Explanation / Answer
Force on movingcrate F = Appliedforce - force due to kineticfriction F = 750 - k* m *g = 750 - 0.12* 250 *9.8 = 456 N Acceleration a = F/m = 456/ 250 = 1.826 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.