A puck of mass 5.0 kg moving at 2.0m/s approaches an identicalpuck that is stait
ID: 1744737 • Letter: A
Question
A puck of mass 5.0 kg moving at 2.0m/s approaches an identicalpuck that is staitionary on frictionless ice. After the collision,the first puck leaves with a speed V1 at 30 degrees to the originalline of motion; the second puck leaves with speed V2 at 60 degressas shown on page 285. A.) Calculate the speeds of V1 and V2. B.) Was the collision elastic? A puck of mass 5.0 kg moving at 2.0m/s approaches an identicalpuck that is staitionary on frictionless ice. After the collision,the first puck leaves with a speed V1 at 30 degrees to the originalline of motion; the second puck leaves with speed V2 at 60 degressas shown on page 285. A.) Calculate the speeds of V1 and V2. B.) Was the collision elastic?Explanation / Answer
(5.0kg)(2.0m/s) = (5)v1cos30 + (5)v2cos60 2 = 0.866v1 +0.5v2 --------(1)along y-axis 0 = 5v1sin30 - 5v2 sin60
v1sin30 = v2sin60 v1 = 1.732v2
from equation (1) 2 = (0.866)(1.732v2) + 0.5v2 2 = 1.999v2 therefore v2 = 1m/s and v1 = 1.732 m/s
(b) The initial kinetic energy K i = 1/2mv^2 = (0.5) (5)(2)^2 = 10m/s The final kinetic energy
Kf = 1/2(5)1^2 + 1/2(5)(1.732)^2 = 9.999 = 10m/s Therefore it is elastic collision
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.