A public school randomly tests the hearing of students who have no previously de
ID: 3049541 • Letter: A
Question
A public school randomly tests the hearing of students who have no previously detected hearing impairment. Among the children at the school, 15% have previously undetected hearing impairment. Let X=the number of children screened until finding the first child with hearing impairment.
Give the name of the distribution that best models X and the value(s) for the parameters of the distribution chosen. What is the probability that a child with hearing impairment will be discovered within the first five children tested?
Explanation / Answer
here as we are screening till we find a cildren with hearing impairment this is geometric distribution
and its parameter is p=0.15.
probability that a child with hearing impairment will be discovered within the first five children tested
=P(X<=5) =1-P(no hearing impaired child in first 5 )=1-(0.85)5 =1-0.4437 =0.5563
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.