How much heat energy is required to melt a 20 g block ofsilver at 20 degree cels
ID: 1746744 • Letter: H
Question
How much heat energy is required to melt a 20 g block ofsilver at 20 degree celsuis? The melting point of silver is 960degree celsuis, its specific heat is .056 cal/g/degree celsuis, andits heat of fusion is 21.1 cal/g/c. Can someone show me the steps. Thanks! How much heat energy is required to melt a 20 g block ofsilver at 20 degree celsuis? The melting point of silver is 960degree celsuis, its specific heat is .056 cal/g/degree celsuis, andits heat of fusion is 21.1 cal/g/c. Can someone show me the steps. Thanks!Explanation / Answer
Q=mL+mCT Q=20*21.1+20*0.056*(960-20) Q=1474.8cal=1474.8*4.18=6164.664JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.