How much dry solute would you take to prepare each of thefollowing solutions fro
ID: 685201 • Letter: H
Question
How much dry solute would you take to prepare each of thefollowing solutions from the dry solute and the solvent?
115 g of 0.100 m NaNO3 = ? g NaNo3
115 g of 1.4 % NaNO3 solution by mass = ? g NaNo3
How much solvent would you take to prepare the solution in115 g of 0.100 m NaNO3 ? = g H2O
How much solvent would you take to prepare the solution in115 g of 1.4 % NaNO3 solution by mass ? = g H2O
Explanation / Answer
0.1 mol NaNO3 / 1 kg solvent For every 1 kg water, also 0.1 mol NaNO3 => 0.1 mol NaNO3 *(85g/mol) = 8.5 grams 1008.5 grams of solution for every 8.5 grams NaNO3 115 g solution *(8.5 gram NaNO3/ 1008.5 grams solution) = 0.970grams NaNO3 =================== 115 g *(0.014) = 1.61 grams ================== Recall that part 1) resulted in 0.970 grams NaNO3 115 - 0.970 = 114.03 ~ 114 grams water ================== 115 - 1.61 = 113 grams water
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.