A ball having a mass of 170 g strikes a wall a speed of5.0 m/s and rebounds with
ID: 1746814 • Letter: A
Question
A ball having a mass of 170 g strikes a wall a speed of5.0 m/s and rebounds with only 50% of its initial kinetic energy.If the ball was in contact with the wall for 7.8 ms, what was themagnitude of the average force exerted by the wall on the ballduring this time interval? A ball having a mass of 170 g strikes a wall a speed of5.0 m/s and rebounds with only 50% of its initial kinetic energy.If the ball was in contact with the wall for 7.8 ms, what was themagnitude of the average force exerted by the wall on the ballduring this time interval?Explanation / Answer
mass m = 170 g =0.17 kg initial speed u = 5 m / s final K.E = 50 % of initial K.E ( 1/ 2) m v ^ 2 = ( 50 / 100 ) ( 1/ 2) m u ^ 2 v = u 0.5 = 3.535 m / s So, change in velocity dv = v - u = -8.5355 m / s Since v = -ve because it moves opposite toinitial direction So, force F = m dv / t where t = 7.8 ms = 7.8 * 10 ^ -3 s So, F = 186 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.