Two parallel conducting plates, each of area 0.30 m^2 ,are separated by a distan
ID: 1747083 • Letter: T
Question
Two parallel conducting plates, each of area 0.30 m^2 ,are separated by a distance of 2.010^-2 m of air.One plate has charge +Q; the other has charge -Q. An electric fieldof E=2600 N/C is directed to the left inthe space between the plates, as shown in the diagram above. (b) Determine the potential difference between the plates. (c) Determine the capacitance of this arrangement of plates. Anelectron is initially located at a point midway between theplates. (d) Determine the magnitude of the electrostatic force on theelectron at this location and state its direction. right left (e) If the electron is released from rest at this location midwaybetween the plates, determine its speed just before striking one ofthe plates. Assume that gravitational effects are negligible.Explanation / Answer
(in case you forgot part a) a) Right plate is positive. b) V = Ed (2600)(2.0e-2) =V V = ? c) C = (eo)(.3) /(2.0e-2) C = ? d) E = F / q Eq = F F = 2600(1.60e-19) F = ? F = ? direction:right e) F = ma (answer for part d) =(9.11e-31)a a = ? v^2 = vi^2 + 2ax v^2 = 0 +2(a)(.01) v = ? Note: eo =8.85e-12 Note: eo =8.85e-12Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.