Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two parallel conducting plates with the small gap of 1.0 cm are charged opposite

ID: 2115510 • Letter: T

Question

Two parallel conducting plates with the small gap of 1.0 cm are charged oppositely each other. An electric field of uniform magnitude E=1.00*10^4 N/C pointing from the positively charged plate to the negatively charged plate (+y direction) is produced in the space between those two plates. An electron is released from the negatively charged plate.


a. What is the acceleration of the electron?

b. What is the speed of the electron when it arrives at the positively charged plate?

c. What is the kinetic energy of the electron when it arrives at the at the positively charged plate?

d. How long does it take to travel between the two plates?

Explanation / Answer

a)

a = Eq/m = 1*10^4*1.6*10^-19/(9.1*10^-31) = 1.76*10^15 m/s2


b)


speed = sqrt(Eqd*2/m) = sqrt(1*10^4*1.6*10^-19*0.01*2/(9.1*10^-31)) = 5.93*10^6 m/s



c)


K.E = 0.5*mv^2 = 0.5*9.1*10^-31*(5.93*10^6)^2 = 1.6*10^-17 J



d)

time taken = sqrt(2s/a) = sqrt(2*0.01/(1.76*10^15)) = 3.37*10^-9 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote