An electric generating plant boils water to produce high-pressuresteam. The stea
ID: 1748804 • Letter: A
Question
An electric generating plant boils water to produce high-pressuresteam. The steam spins a turbine that is connected to thegenerator. (a) How many liters of water must be boiled tofill a 5.0 m3 boiler with 78atm of steam at 360°C?1 L
(b) The steam has dropped to 2.0 atm pressure at 150°C as itexits the turbine. How much volume does it now occupy?
2 m3 (a) How many liters of water must be boiled tofill a 5.0 m3 boiler with 78atm of steam at 360°C?
1 L
(b) The steam has dropped to 2.0 atm pressure at 150°C as itexits the turbine. How much volume does it now occupy?
2 m3
Explanation / Answer
we know that PV = nRT and we know the pressure, volume, R, andTemperature so 78 atm = 79014 Pascals 360 c = 633 K 79014 (5.0) = n * 8.314 * 633 n = 75.07 moles and there are 65 moles per liter of water so there are 75.07/65 liters or 1.155 liters the second problem we know everything but the volume because wejust solved for the number of moles. PV = nRT 2026 pa V = 75.07 * 8.314 * 423K V = 130m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.