Given that the intensity of solar radiation incident on the upperatmosphere of t
ID: 1748952 • Letter: G
Question
Given that the intensity of solar radiation incident on the upperatmosphere of the Earth is 1340 W/m2. (a) Determine the intensity of solar radiationincident on Mercury.___________W/m2
(b) Determine the total power incident on Mercury.
___________W
(c) Determine the total radiation force that acts on the planet ifit absorbs nearly all of the light acting on the planet.
___________N
(d) What is the ratio of this force to the gravitational attractionbetween Mercury and the Sun? Give youranswer to three significant figures.
___________
(a) Determine the intensity of solar radiationincident on Mercury.
___________W/m2
(b) Determine the total power incident on Mercury.
___________W
(c) Determine the total radiation force that acts on the planet ifit absorbs nearly all of the light acting on the planet.
___________N
(d) What is the ratio of this force to the gravitational attractionbetween Mercury and the Sun? Give youranswer to three significant figures.
___________
Explanation / Answer
(a) intensity is related to the distance the planet is fromthe sun, so you need to know distance for Earth & mercury. In atable... Earth is 1.496 x1011 mercury is 0.579 x1011 meters . Earth is 1.496 / 0.579 = 2.584 times further, . Since intensity is related to distance squared, intensity atmercury is 2.5842 = 6.676 timesgreater or . 1340 * 6.676 = 8946W/m2 . (b) power incident = cross section area *intensity = * 24300002 * 8945 = . = 1.660 x1017 Watts . (c) radiation force = power / c = 1.660 x 1017 / 3.00 x 108 = 5.532 x 108 Newtons . (d) the grav force = G M m /r2 = 6.67 x 10-11 * 1.99 x1030 * 3.18 x 1023 / (0.579 x 1011)2 = . = 1.26 x1022 Newtons . so the ratiois 5.532 x108 / 1.26 x 1022 = 4.39 x10-14 . (b) power incident = cross section area *intensity = * 24300002 * 8945 = . = 1.660 x1017 Watts . (c) radiation force = power / c = 1.660 x 1017 / 3.00 x 108 = 5.532 x 108 Newtons . (d) the grav force = G M m /r2 = 6.67 x 10-11 * 1.99 x1030 * 3.18 x 1023 / (0.579 x 1011)2 = . = 1.26 x1022 Newtons . so the ratiois 5.532 x108 / 1.26 x 1022 = 4.39 x10-14Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.