Given that for the melting of sodium chloride Hfusion = 28.16 kJ/mol and Sfusion
ID: 921535 • Letter: G
Question
Given that for the melting of sodium chloride Hfusion = 28.16 kJ/mol and Sfusion = 26.22 J/(Kmol), calculate G for the melting of sodium chloride the following temperatures. Predict whether NaCl will melt at each of these temperatures and 1 atm pressure.
Part A
1050 K
Express your answer using two decimal places.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
1074 K
Express your answer using two decimal places.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
1095 K
Express your answer using two decimal places.
SubmitMy AnswersGive Up
Part F
G= kJ/molExplanation / Answer
Given :
Delta Hfus = 28.16 kJ/mol= 28160 J/mol
Delta S fus = 26.22 J/ kmol
We use following formula to get delta G
Delta G = Delta H – T delta S
Part A ) T = 1050 K
Lets plug this value in above equation
Delta G = 28160 J / mol – (1050 K x 26.22 J / K mol)
=629 J / mol
= 0.63 kJ/mol
Part B:
Since the value of delta G is positive so it will not melt..
Part C
T = 1074 K
Delta G = 28160 J / mol – (1074 K x 26.22 J / K mol)
= 0 kJ
Part D
NaCl will melt.
Part E
T = 1095 K
Delta G = 28160 J / mol – (1095 K x 26.22 J / K mol)
=- 0.550 kJ/mol
Part F
Delta G is negative so NaCl will melt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.