Given that CaSO_4 1/2H_2O(s) DeltaH_fdegree = -1573 kJ/mol CaSO_4 2H_2O(s) Delta
ID: 960241 • Letter: G
Question
Given that CaSO_4 1/2H_2O(s) DeltaH_fdegree = -1573 kJ/mol CaSO_4 2H_2O(s) DeltaH_fdegree = -2020 kJ/mol Calculate the DeltaHdegree for the following reaction: CaSO_4 1/2H_2O(s) + 3/2 H_2O(1) rightarrow CaSO_4 2H_2O(s) 23. Calculate the DeltaHdegree for: O_3 + O rightarrow 2 O_2 given: O_3 + Cl rightarrow O_2 + ClO DeltaHdegree = -126 kJ ClO + O rightarrow Cl + O_2 DeltaHdegree = -268 kJ 24. Use Appendix Four to calculate DeltaHdegree (in kJ) for: [DeltaH for MgCl_2-2 H_2O(g) = - 1280 kJ] Mg(OH)_2(s) + 2 HCl(g) rightarrow MgCl_2 2 H_2O(s)Explanation / Answer
23.
add both equations according to hess laws
O3 + OCl + ClO + O --> O2 + ClO + Cl2 + O2 H = -126+-268
cancel common terms
O3 + O --> 2O2 H = -126+-268 = -394 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.