Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given that Buffer A contains 200 ml of 0.05 M HOCl and 400 ml 0.03 M NaOCl, calc

ID: 894919 • Letter: G

Question

Given that Buffer A contains 200 ml of 0.05 M HOCl and 400 ml 0.03 M NaOCl, calculate the pH of the buffer solution, the pH of the solution after adding 10 mL of 0.5 M HCl, and the pH of the solution after adding 20 mL of 0.4 M NaOH.

Given that Buffer B contains 200 mL 0.5 HOCl and 400 mL 0.3 M NAOCl, calculate the pH of the buffer solution, the pH of the solution after adding 10 mL of 0.5 M HCl, and the pH of the solution after adding 20 mL of 0.4 M NaOH.

Which buffer will resist pH changes better?

Explanation / Answer

pH of acidic buffer

pH = pka + log [salt/acid]

No of moles of HOCl = 200/1000*0.05 = 0.01 mole

No of moles of NaOCl = 400/1000*0.03 = 0.012 mole

pka of HOCl = 7.54

pH = 7.54+log(0.012/0.01) = 7.62

after additing HCl


No of moles of HCl added = (10/1000)*0.5 = 0.005 mole

pH = 7.54+log((0.012-0.005)/(0.01+0.005)) = 7.21

after adding NaOH


No of moles of NaOH added = (20/1000)*0.4 = 0.008 Mole

pH = 7.54+log((0.012+0.008)/(0.01-0.008)) = 8.54

2.


pH of acidic buffer

pH = pka + log [salt/acid]

No of moles of HOCl = 200/1000*0.5 = 0.1 mole

No of moles of NaOCl = 400/1000*0.3 = 0.12 mole

pka of HOCl = 7.54

pH = 7.54+log(0.12/0.1) = 7.62

after additing HCl


No of moles of HCl added = (10/1000)*0.5 = 0.005 mole

pH = 7.54+log((0.12-0.005)/(0.1+0.005)) = 7.58

after adding NaOH

No of moles of NaOH added = (20/1000)*0.4 = 0.008 Mole

pH = 7.54+log((0.12+0.008)/(0.1-0.008)) = 7.68

Buffer solution with higher concentration resists the change in pH better.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote