Given maximum amplitude = 4cm, distance between adjacentnodes = 8 cm, distane be
ID: 1749656 • Letter: G
Question
Given maximum amplitude = 4cm, distance between adjacentnodes = 8 cm, distane between adjacent antinodes = 8 cm, wavelength= 8 cm. Consider the position of a peak on the wave. 1) How long will it take for the next peak to reach thatposition? 2) What is its period? Thanks. Given maximum amplitude = 4cm, distance between adjacentnodes = 8 cm, distane between adjacent antinodes = 8 cm, wavelength= 8 cm. Consider the position of a peak on the wave. 1) How long will it take for the next peak to reach thatposition? 2) What is its period? Thanks.Explanation / Answer
Given maximum amplitude = 4cm, distance between adjacentnodes = 8 cm, distane between adjacent antinodes = 8 cm, wavelength= 8 cm. Consider the position of a peak on the wave. 1) How long will it take for the next peak to reach thatposition? 2) What is its period? Thanks.A=4cm distance between adjacent nodes = 8 cm, distane betweenadjacent antinodes = 8 cm, wavelength = 8 cm. hence /2=8cm =16cm velocity=A so V/=A=4cm 2/*=4 so =2/4=1.2529rad/sec Time period=T=2/=5.0123sec so time taken to by the next peak to reach thatposition=T/2=2.5021sec hense answers for ! .......2.5021sec 2.........5.021sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.