A particle executes linear SHM with frequency 0.25 Hz aboutthe point x=0. At t=0
ID: 1750993 • Letter: A
Question
A particle executes linear SHM with frequency 0.25 Hz aboutthe point x=0. At t=0, it has displacement x=0.37 cm and zerovelocity. For the motion, determine the (a) period, (b) angularfrequency, (c) amplitude, (d) displacement x(t), (e) velocity v(t),(f) maximum speed, (g) magnitude of the maximum acceleration, (h)displacement at t =3.0s, and (i) speed at t=0.3s. Thank You A particle executes linear SHM with frequency 0.25 Hz aboutthe point x=0. At t=0, it has displacement x=0.37 cm and zerovelocity. For the motion, determine the (a) period, (b) angularfrequency, (c) amplitude, (d) displacement x(t), (e) velocity v(t),(f) maximum speed, (g) magnitude of the maximum acceleration, (h)displacement at t =3.0s, and (i) speed at t=0.3s. Thank YouExplanation / Answer
a. f=0.25Hz Time period T=1/f=1/0.25=4s b. =2f c. A=0.0037m d. x(t)=Asin(t+) at t=0 as x(t)=0 e. v=dx/dt=Acos(t+) At t=0 as v=A f. acceleration a=dv/dt=-A2sin(t+) Similarly for t=3s we can do it. Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework."Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.