What speed would a proton need to achieve in order to circulateEarth 1000.0 km a
ID: 1751791 • Letter: W
Question
What speed would a proton need to achieve in order to circulateEarth 1000.0 km above the magnetic equator? Assume that Earth'smagnetic field is everywhere perpendicular to the path of theproton and that earth's magnetic field has an intensity of 4.00 x10^-8 T. (hint: the magnetic force exerted on the proton is equalto the force that maintains circular motion and the speed needed bythe proton is its tangential speed. Remember that the radius of thecircular orbit should also include the radius of earth.
Explanation / Answer
We have magnetic force = centripetal force Bqv = mv2/r or v = Bqr/m here r = R'+RE =1000*103m+6.38*106m B = 4.0*10-8T q = 1.6*10-19C calculate for v =1000*103m+6.38*106m B = 4.0*10-8T q = 1.6*10-19C calculate for vRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.