A 2200 kg truck traveling north at44 km/h turns east and accelerates to58 km/h.
ID: 1751949 • Letter: A
Question
A 2200 kg truck traveling north at44 km/h turns east and accelerates to58 km/h. (a) What is the change in the truck's kineticenergy?1 J
(b) What is the magnitude of the change in the linear momentum ofthe truck?
2 kg·m/s
(c) What is the direction of the change in the linear momentum ofthe truck?
3° (measuredclockwise from east) (a) What is the change in the truck's kineticenergy?
1 J
(b) What is the magnitude of the change in the linear momentum ofthe truck?
2 kg·m/s
(c) What is the direction of the change in the linear momentum ofthe truck?
3° (measuredclockwise from east)
Explanation / Answer
The change in kinetic energy = 0.5 * 2200kg ( (16.11m/s )2 - (12.22 m/s)2 ) = 121188J The change in linear momentum = 2200kg (16.11 m/s - 12.22 m/s ) = 8553 J Direction = tan-1 (12.22 / 16.11) = 37.18oRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.