A 2200 kg truck traveling north at44 km/h turns east and accelerates to54 km/h.
ID: 1722629 • Letter: A
Question
A 2200 kg truck traveling north at44 km/h turns east and accelerates to54 km/h. (a) What is the change in the truck's kineticenergy?1 J
(b) What is the magnitude of the change in the linear momentum ofthe truck?
2 kg·m/s
(c) What is the direction of the change in the linear momentum ofthe truck?
3° (measuredclockwise from east) (a) What is the change in the truck's kineticenergy?
1 J
(b) What is the magnitude of the change in the linear momentum ofthe truck?
2 kg·m/s
(c) What is the direction of the change in the linear momentum ofthe truck?
3° (measuredclockwise from east)
Explanation / Answer
Mass, M = 2200 kg Initial Velocity, U = 44 km/h = 44 * 5 / 18 m/s = 12.22 m/s Final velocity, V = 54 km/h = 54 * 5 / 18 m/s = 15 m/s (a) Change in KE = ( 1/2 ) M ( V2 -U2) = ( 1/2 ) * 2200 * ( 225 - 149.33 ) = 83238.8 J = 83.238 kJ (b) Change in velocity , V = (V2 + U2 ) ( Here U and V areperpendicular ) = 19.35 m/s Change in the linear momentum, p = MV = 2200 * 19.35 = 42564.7 kg m/s (c) Direction of change of linear momentum, =arc tan ( U / V ) = arc tan ( 12.22 / 15 ) = 39.17 o ( clockwise from East )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.