A 2200 kg car traveling to the right at 32 m/s is chasing a second car of the sa
ID: 2011216 • Letter: A
Question
A 2200 kg car traveling to the right at 32 m/s is chasing a second car of the same mass that is traveling to the right at 10 m/s.
(a) If the two cars collide and stick together, what is their speed just after the collision?
m/s
(b) What fraction of the initial kinetic energy of the cars is lost during this collision?
Where does it go?
No kinetic energy is lost.
It is returned to the Universe.
It is transformed into heat, sound, and the deformation of the metal.
It is converted to momentum.
It is transmitted to the road.
Explanation / Answer
given that mass of car1 M = 2200kg speed of the car u1 = 32 m/s mass of second car m = 2200kg speed of the car = u2 = 10 m/s after stick together both car moving with same velocity from the ineleastic collission Mu1 + mu2 = ( M+m)V V = 21 m/sfor the second part K/ K( intial) = K( final) - K( intial)/ K( intial) = K( final)/ K( intial) -1 = 1/2 * ( 2m) V^2/ 1/2 *mv(1)^2 + 1/2 * mv(2)^2 - 1 = 2 V^2/ v(1)^2 + v(2)^2 - 1 where V = v(1) + v(2)/2 = 32+ 10/2 = 21m/s = 2( 21m/s)^2/ ( 32m/s)^2 + ( 10 m/s)^2 - 1 = - 0.215 21.5% of the intial kinetic energy is transefered into heat, sound and deformation of metal.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.