A 7.80-g bullet moving at 570 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 6.1 cm. (
ID: 1753045 • Letter: A
Question
A 7.80-g bullet moving at 570 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 6.1 cm. (a) Use work and energy considerations to findthe average frictional force that stops the bullet.1 N
(b) Assuming the friction force is constant, determine how muchtime elapses between the moment the bullet enters the tree and themoment it stops moving.
2
(a) Use work and energy considerations to findthe average frictional force that stops the bullet.
1 N
(b) Assuming the friction force is constant, determine how muchtime elapses between the moment the bullet enters the tree and themoment it stops moving.
2
Explanation / Answer
(a) Let the average frictional forceacting on the bullet be F.
Work done against the frictionalforce as the bullet moves inside the block = F d
Initial total energy of the bullet= its kinetic energy = ½ m v^2
By conservation ofenergy,
F d = ½ mv2
F = ½ m v2/ d
where d = 6.1 cm = 0.061m.
F = ½ m v2/ d = ½ * 0.0078 * 570^2 / 0.061 = 20772.3
(b) Newton’s second law: F = ma where ‘a’ is the deceleration of thebullet.
20772.3 = 0.0078 a
a = 2.7 x 106m/s2
Use v = u + at to find the timeelapsed.
0 = 570 - 2.7 x 106 t
t = ....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.