A 7.80-g bullet moving at 570 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 5.9 cm. (
ID: 1738739 • Letter: A
Question
A 7.80-g bullet moving at 570 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 5.9 cm. (a) Use work and energy considerations to find the averagefrictional force that stops the bullet. _____N (b) Assuming the friction force is constant, determine howmuch time elapses between the moment the bullet enters the tree andthe moment it stops moving.A 7.80-g bullet moving at 570 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 5.9 cm. (a) Use work and energy considerations to find the averagefrictional force that stops the bullet. _____N (b) Assuming the friction force is constant, determine howmuch time elapses between the moment the bullet enters the tree andthe moment it stops moving.
Explanation / Answer
mass m = 7.8 g = 7.8 * 10 -3 kg speed v = 570 m / s kinetic energy K = ( 1/ 2) m v 2 =2534.22 J From work energy theprem, work done = change in K.E average frictional force * displacement = 2534.22J from this frictional force = 2534.22 / 5.9 cm = 2534.22 / 0.059 m = 42952.88 N (b). Accleration a = -F / m initial velocity u = 570 m / s final velocity v = 0 m / s So, required time t = ( v - u ) /a substitue values wegetanswerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.