A stone is thrown upward from the top of a building at an angle of30.0° to the h
ID: 1753845 • Letter: A
Question
A stone is thrown upward from the top of a building at an angle of30.0° to the horizontal and with an initial speed of25.0 m/s, as in the figure. The pointof release is h = 47.0 mabove the ground.(a) How long does it take forthe stone to hit the ground?
2
(b) Find the stone's speed at impact.
3 m/s
(c) Find the horizontal range of the stone.
4 m Suppose the stone is thrown at an angleof 31.0° below the horizontal fromthe same building (h = 47.0m) as in the example above. If it strikes the ground 57.9 m away, find the following.(Hint: For part(a), use the equation for the x-displacement to eliminatev0t from the equation for they-displacement.) (a) the time of flight 5 s
(b) the initial speed 6 m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal
(a) How long does it take forthe stone to hit the ground?
2
(b) Find the stone's speed at impact.
3 m/s
(c) Find the horizontal range of the stone.
4 m Suppose the stone is thrown at an angleof 31.0° below the horizontal fromthe same building (h = 47.0m) as in the example above. If it strikes the ground 57.9 m away, find the following.(Hint: For part(a), use the equation for the x-displacement to eliminatev0t from the equation for they-displacement.) (a) the time of flight 5 s
(b) the initial speed 6 m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal
Suppose the stone is thrown at an angleof 31.0° below the horizontal fromthe same building (h = 47.0m) as in the example above. If it strikes the ground 57.9 m away, find the following.(Hint: For part(a), use the equation for the x-displacement to eliminatev0t from the equation for they-displacement.) (a) the time of flight 5 s
(b) the initial speed 6 m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal (a) the time of flight 5 s
(b) the initial speed 6 m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal
Explanation / Answer
we are given that vo = 25.0 m / s o = 30.0o h = 47.0 m (a) for the time of flight vox = vocoso =......... m / s voy = vo sino =.......... m / s for the y-displacement we use yo = 0 y = - 47.0 m y = y - yo =voy t - (1 / 2) g t2 t = ........... s =.......... m / s for the y-displacement we use yo = 0 y = - 47.0 m y = y - yo =voy t - (1 / 2) g t2 t = ........... s (b) for the speed of impact we use vx = vox = .......... m /s vy = voy - g t = - ....... m /s v = (vx2 +vy2) = .......... m / s (c) the hyorizontal range of the stone willbe x = x - xo =(vo cos) t =(vo cos) t = ..........mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.