A proton which moves perpendicular to a magnetic field of 1.2tin a circular path
ID: 1754188 • Letter: A
Question
A proton which moves perpendicular to a magnetic field of 1.2tin a circular path of.08m radius, has what speed? a. 3.4 E(6) m/s b. 4.6 E(6) m/s c. 9.6 E(6) m/s d. 9.2 E(6) m/s Can someone show me the steps to this one? I got c but do notthink I did it right. A proton which moves perpendicular to a magnetic field of 1.2tin a circular path of.08m radius, has what speed? a. 3.4 E(6) m/s b. 4.6 E(6) m/s c. 9.6 E(6) m/s d. 9.2 E(6) m/s Can someone show me the steps to this one? I got c but do notthink I did it right.Explanation / Answer
The speed of the proton is v = (Bqr)/m Here m =1.67*10-27kg B = 1.2 T r = 0.08 m q =1.6*10-19 C So v = 9.2 E(6) m/s So option (d ) is correct.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.