A proton with a mass 1.67e-27 kg is propelled at an initial speed of 3.00e5 m/s
ID: 2208309 • Letter: A
Question
A proton with a mass 1.67e-27 kg is propelled at an initial speed of 3.00e5 m/s directly towards a uranium nucleus 5.00m away. The proton is repelled by the uranium nucleus with a force of magnitude F= a/x^2, where x is the separation between the two objects and a= 2.12e-26 Nm^2. Assume that the uranium nucleus remains at rest. Im looking at the steps to solve but i dont understand how my book arrived FROM here: W= [intergral from x1 to x2] a/x^2 dx = a(1/x1 - 1/x2) ----------------------------- I get this part But here it lost me: W= (2.12e-26 Nm^2) ((0.200 m^-1)-(1.25e9 m^-1)) = 2.65e-17 J Except for the first value how where the other two derived? (0.200 and 1.25) Relevant eq. W(tot)=K2-K1Explanation / Answer
simple: 1/x1 = 1/distance = 1/5 = 0.2 1/x2 = 1/ radius of proton = 1/ 0.8e-9 = 1/25e9 got it?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.