A converging lens of focal length 19.7 cm is separated by 49.7 cmfrom a convergi
ID: 1755073 • Letter: A
Question
A converging lens of focal length 19.7 cm is separated by 49.7 cmfrom a converging lens of focal length 4.03 cm. An object is placed39.9 cm in front of the first lens. Find the position of finalimage with respect to the second lens and find the height of thefinal image if the height of the object is 1.35 cm.Explanation / Answer
A converging lens of focal length 19.7 cm is separated by 49.7 cmfrom a converging lens of focal length 4.03 cm. An object is placed39.9 cm in front of the first lens. Find the position of finalimage with respect to the second lens and find the height of thefinal image if the height of the object is 1.35 cm. effective focallength=1/F=1/f1+1/f2-d/f1f2=1/19.7+1/4.03-49.7/19.7*4.03=0.0507+0.2481-0.6260=> F= -3.056cm hence it behaves as concave lens and the effective focallength behaves from a distance of -3.056*49.7/4.03=-37.68cm now focal length=-3.056cm and behaves from the back of the firstlens using 1/v-1/u=1/f we can calculate the position of the image v after that height of the final image=magnification*size of theobject.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.