Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2500kg truck traveling at 65 mph crashes into a 1000kg carparked on the side o

ID: 1756086 • Letter: A

Question

A 2500kg truck traveling at 65 mph crashes into a 1000kg carparked on the side of the road.   a.What is the velocity after the collision if theystick together??    b. What time collision has occured elasticor inelastic?    c. How much kinetic energy is lost duringthe collision?    d. What type of energy has the lostmechanical energy been converted to?    e. How far will the truck and car slidetogether before coming to a stop? Assume the coeffienct of frictionof the road surface they are skidding on is ux=0.2 A 2500kg truck traveling at 65 mph crashes into a 1000kg carparked on the side of the road.   a.What is the velocity after the collision if theystick together??    b. What time collision has occured elasticor inelastic?    c. How much kinetic energy is lost duringthe collision?    d. What type of energy has the lostmechanical energy been converted to?    e. How far will the truck and car slidetogether before coming to a stop? Assume the coeffienct of frictionof the road surface they are skidding on is ux=0.2

Explanation / Answer

a) We have;         m1u1+m2u2=(m1+m2)v =>                     v=m1u1+m2u2/m1+m2 <=>                   v=2500*65+0/3500==46.42mph b)collision occured is inelastic. c) lost duringcollision==1/2*2500*65-1/2*3500*46.42=81250-81235=15J d)heat energy e)76.02m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote