A 2500n force pulls an object at along a frictionless surface at 0.25m/s2 . A) w
ID: 2308863 • Letter: A
Question
A 2500n force pulls an object at along a frictionless surface at 0.25m/s2 . A) what is the mass of the object? The object then a reaches a surface with friction,and the acceleration with friction is 0.15m/s2. B) what is the coefficient of kinetic friction? A 2500n force pulls an object at along a frictionless surface at 0.25m/s2 . A) what is the mass of the object? The object then a reaches a surface with friction,and the acceleration with friction is 0.15m/s2. B) what is the coefficient of kinetic friction? B) what is the coefficient of kinetic friction?Explanation / Answer
a)
F = m*a
So, m = F/a
= 2500/0.25
= 10000 kg
b)
F - u*mg = m*a
So, 2500 - u*10000*9.8 = 10000*0.15
So, u = 0.01 <---- coefficient of kinetic friction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.