An electric heater operating at full power draws a current of12.5 A from a 132 V
ID: 1756113 • Letter: A
Question
An electric heater operating at full power draws a current of12.5 A from a 132 V circuit. a) What is the resistance of the heater? Answer in units of. b)Assuming constant R, how much current should the heaterdraw in order to dissipate 1060 W? Answer in units of A. An electric heater operating at full power draws a current of12.5 A from a 132 V circuit. a) What is the resistance of the heater? Answer in units of. b)Assuming constant R, how much current should the heaterdraw in order to dissipate 1060 W? Answer in units of A.Explanation / Answer
a) R=V/I = 132V/12.5A = 10.56 b) P=1060W = IV = I2*R =>I = (1060W/R) = (1060W/10.56) =10.02A .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.