An electron is moving at a speed of1.0 X 10 4 m/s in acircular path of radius of
ID: 1756873 • Letter: A
Question
An electron is moving at a speed of1.0 X 104 m/s in acircular path of radius of 1.8 cm inside asolenoid. The magnetic field of the solenoid is perpendicular tothe plane of the electron's path. The solenoid has 25 turns percentimeter. (a) Find the strength of the magnetic fieldinside the solenoid.T
(b) Find the current in the solenoid.
mA An electron is moving at a speed of1.0 X 104 m/s in acircular path of radius of 1.8 cm inside asolenoid. The magnetic field of the solenoid is perpendicular tothe plane of the electron's path. The solenoid has 25 turns percentimeter. (a) Find the strength of the magnetic fieldinside the solenoid.
T
(b) Find the current in the solenoid.
mA (a) Find the strength of the magnetic fieldinside the solenoid.
T
(b) Find the current in the solenoid.
mA
Explanation / Answer
Given that the initial speed is u =1.0*104 m/s The radius of circular pathis R = 1.8 cm = 0.018 m The number of turns is N / L = 25 /cm = 2500 turns / meter ------------------------------------------------------------------ If the charged particle movingin the magnetic field Bqv = mv2 / R B = mv / Rq = --------- T where m = 9.1*10-31 kg is mass ofelectron and q = 1.602*10-19 C is chage ofelectron The magnetic field inside the solenoid is B =0*n*I =0*N/L*I I = B / ( 0* N/L ) = -------- ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.