Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is moving at a speed of 8.0 x 103 m/s in a circular path of radius o

ID: 2092318 • Letter: A

Question

An electron is moving at a speed of 8.0 x 103 m/s in a circular path of radius of 2.2 cm inside a solenoid. The magnetic field of the solenoid is perpendicular to the plane of the electron's path. The solenoid has 25 turns per centimeter. Find the strength of the magnetic field inside the solenoid. T Find the current in the solenoid. mA In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 6.70 A, and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries 13.2 A. The dimensions shown are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and l = 0.450 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted by the magnetic field due to the straight wire on the loop. magnitude N direction ---Select---

Explanation / Answer

4)

a)

B=mv/qR

B=(9.11*10^-31)*8000/(1.6*10^-19)*0.022

B=2.07*10^-6 T or 2.07uT

b)

B=uoNI

I=B/uoN =2.07*10^-6/(4pi*10^-7)*25*10^2

I=6.59*10^-4 A

I=0.659mA

5)

d=a+c =0.25m

F_net =F_left-F_right

F_net =(uoI1*I2*l/2pi)[1/c-1/c+a]

F_net =(4pi*10^-7*6.7*13.2*0.45/2pi)[1/0.1 -1/0.25)

F_net=4.78*10^-5 N

direction-to the left

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote