An electron is moving at a speed of 0.8 x10 4 m/s in a circular path ofradius of
ID: 1669658 • Letter: A
Question
An electron is moving at a speed of 0.8 x104 m/s in a circular path ofradius of 1.9 cm inside a solenoid.The magnetic field of the solenoid is perpendicular to the plane ofthe electron's path. The solenoid has 25 turns per centimeter. (a) Find the strength of the magnetic fieldinside the solenoid.1 T
(b) Find the current in the solenoid.
2 mA (a) Find the strength of the magnetic fieldinside the solenoid.
1 T
(b) Find the current in the solenoid.
2 mA
Explanation / Answer
Mass of electron = 9.1 x 10-31 kg q = 1.6 x 10-19 C v = 0.8 x 104 m/s r = 1.9 x 10-2 m n = 25 x 102 / m a) We know that B = mv / qr = 9.1 x 10-31 * 0.8 x 104 / 1.6 x10-19 * 1.9 x 10-2 = 2.394 T b) We know that B = o n i ==> i = B /o n = 2.394 x 10-6 / 4 x 10-7 * 2500 = 7.626 x 10-4 A = 0.7626 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.