An electron is accelerated through a potential difference of 10.0 kV. An electro
ID: 1290174 • Letter: A
Question
An electron is accelerated through a potential difference of 10.0 kV.
An electron is accelerated through a potential difference of 10.0 kV. (a) Find its maximum velocity (5.93x10^7ms^-1). It is then passed through a region of uniform magnetic field which has a direction that is perpendicular to the direction of motion. It moves in a circular path of radius 0.10 m in the uniform magnetic field. (b) Find the magnitude of this magnetic field and show its direction on a clearly labelled diagram. (3.38x10^-3T). (c) Find the time taken for the electron to complete one rotation (1.06x10^-8s).Explanation / Answer
Mass of electron (m) =9.1*10-31kg
charge of an electron(q) =1.6*10-19C
radius(r) =0.10m
Potential difference(V) =10*103V=104V
a)
The maximum velocity is vmax=Sqrt(2*q*V/m)
=5.929*10^7m/s
b) qvB=mv^2/r ====>B=mv/qr =3.38*10-3Tesla
c)
T =2pir/v=(2*3.14*0.10)/5.929*10^7m/s
=1.06*10-8s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.