An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to elect
ID: 1529645 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +4.96 105 m/s to a final velocity of +2.13 106 m/s while traveling a distance of 0.039 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: vector F 1 = +6.82 10-17 N, and vector F 2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of the net force acting on the electron and the electric force vector F 2.
Explanation / Answer
Vf^2=Vo^2+2a(xf-xo)
a= (2.13*10^6)^2-(4.96*10^5)^2/2*(0.039)
=1.382*10^12 m/s^2
Fnet=ma = (9.11 10-31)*(1.382*10^12)
Fnet = 1.259 *10-18 N
F2 = Fnet - F1
F2 = (9.11 10-31)*(1.382*10^12) - (6.82*10^-17)
F2= -6.69*10^-17 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.