An electron is accelerated through an electric potential of 173 V, then enters a
ID: 2135824 • Letter: A
Question
An electron is accelerated through an electric potential of 173 V, then enters a 47 Gauss magnetic field in a direction at a right angle to the velocity. Find the radius in cm of the subsequent circular path for this electron. Express the answer with two decimal places.
The correct answer is 0.94. Please explain how to get to this answer.
An electron is accelerated through an electric potential of 173 V, then enters a 47 Gauss magnetic field in a direction at a right angle to the velocity. Find the radius in cm of the subsequent circular path for this electron. Express the answer with two decimal places.
The correct answer is 0.94. Please explain how to get to this answer.
Explanation / Answer
conserving energy,
0.5 mv^2=eV
or 0.5*9.1*10^-31*v^2=1.6*10^-19*173
or v=7.8*10^6 m/s
now magnetic field=47*10^-4 T
so balancing forces,
qVB=mv^2/r
1.6*10^-19*47*10^-4=(7.8*10^6)*9.1*10^-31/r
or r=9.44*10^-3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.