A squirrel has x - and y -coordinates (2.7 m, 3.9 m) at time t 1 = 0 and coordin
ID: 1759044 • Letter: A
Question
A squirrel has x- and y-coordinates (2.7 m, 3.9 m) at timet1 = 0 and coordinates (4.7 m, -0.5 m) attime t2 = 6.0 s. (a) For this time interval, find the componentsof the average velocity.? m/s (x-component)
? m/s (y-component)
(b) For this time interval, find the magnitude and direction of theaverage velocity.
? m/s
?° (counterclockwise from the positivex-axis) (a) For this time interval, find the componentsof the average velocity.
? m/s (x-component)
? m/s (y-component)
(b) For this time interval, find the magnitude and direction of theaverage velocity.
? m/s
?° (counterclockwise from the positivex-axis)
Explanation / Answer
average velocity = v x= x2 -x1/t2- t1 = 4.7m - 2.7m/6- 0 = 0.33m/s average velocity = vy = -0.5m -3.9m/6-0 =-0.73m/s = 4.7m - 2.7m/6- 0 = 0.33m/s average velocity = vy = -0.5m -3.9m/6-0 =-0.73m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.