A ball is projected horizontally from the edge of a table thatis 0.45m high , an
ID: 1760435 • Letter: A
Question
A ball is projected horizontally from the edge of a table thatis 0.45m high , and it strikes the floor at apoint 0.79 from the base of the table. The acceleration ofgravity is 9.8m/s2. What is the initial speed of theball? Answer in units of m/s. Part 2 How high is the ball above the floor when its velocityvector makes a -35.0164 degree angle with the horizontal? answer inunits of m. A ball is projected horizontally from the edge of a table thatis 0.45m high , and it strikes the floor at apoint 0.79 from the base of the table. The acceleration ofgravity is 9.8m/s2. What is the initial speed of theball? Answer in units of m/s. Part 2 How high is the ball above the floor when its velocityvector makes a -35.0164 degree angle with the horizontal? answer inunits of m.Explanation / Answer
Height (H) = 0.45m Distance is (S) = 0.79m The acceleration due to gravity (g) =9.8m/s2 The initial speed of the ball is v2 -u2 = 2as Here v =0 u2 = 2gs u = 2*9.8*0.79 = 3.934m/s b) When the ball makes angle with the horizontal then h = u2sin2/2g = (3.934)2sin2(-35.0164)/2(9.8) = 0.2599m ˜ 0.260m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.